Skip to content
Ocak 29, 2009 / hakansezer

Evliya Çelebi’nin izinden…

dsc_0395

Evliya Çelebi, bir çoğumuzun da bildiği gibi 1611-1682 yılları arasında yaşamış ve dünyanın çeşitli yerlerini dolaşarak gezip gördüklerini ve hakkında bilgi topladığı şeyleri “Seyahatname” adlı eserinde toplamış biridir.

Kendi ifadesine göre Evliya Çelebi bir gece bir rüya görür. Rüyasında Ahî Çelebi Camiine gitmiştir. Burada Hazret-i Peygamberi sahabesiyle birlikte görmüş ve ona Şefaat Ya Resulûllah!. diyeceği yerde, heyecandan dili dolaşmış ve Seyahat Ya Resulûllah!. diyerek ondan seyahat dilemiştir.

Ve dileği gerçekleşmiştir. Daha 19 yaşındayken, İstanbul civarında, yürüyerek dolaşmadık yer bırakmamıştır. Gezip gördüklerini anlatırken, oturup bunları yazmak aklına gelmiş ve o günden sonra bütün hâtıralarını kaleme almaya başlamıştır. İşte, ünlü Seyahatnamesi böylece doğmuştur.

Şimdi bunları size niye anlattım?

Bundan sonra bu köşede gezip gördüğüm yerleri çektiğim fotoğraflarla birlikte sizlerle paylaşacağım. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde olduğu gibi ziyaret ettiğim yerlerin tarihçesini, eski eserleri, halkının yaşayış tarzını, folklorunu, geleneklerini, giyimlerini, sanatlarını, inançlarını kelimelerimle ifade etmeye çalışacağım. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı yerlerde de fotoğraf makinem bana yardımcı olacak…

Sevgiler…

Hakan SEZER

Reklamlar

One Comment

Yorum Yapın
  1. camboncuk / Oca 31 2009 5:02 pm

    Seyahatnamenizde başarılar diliyorum. Ben de zaman zaman blogumda gezilerimi paylaşıyorum. Gezileri yazıya dökmek belki de unutulacak hatıraların taze kalmasının en güzel yolu. Bir de okuyanlara gezi programı yaptırmada etkili.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: