Skip to content
Ağustos 18, 2009 / hakansezer

Murathan Mungan’ın yazısı üzerine…

Karşımıza zamansız çıkarlar bazen. Ya o anda tanımayız yada fırsatları sonsuz sanıp, ziyan ederiz. Oysa hayatımızda bir veya birkaç kez belirirler. Ama asla defalarca değil. Zaman uygun değildir, daha önemli işlerimiz vardır ve kaçırırız o aşk fırsatını… Öyle genç, öyle umut dolu, hatta birazda şımarığızdır ki o günlerde. Daha nice fırsatlara inanırız.

Oysa hayat her zaman aynı ölçüde cömert değildir. Her zaman sunmaz bize o en çok yakışanı. Peş peşe sıralanmaz tam da gönlümüze göre olan. Aradan yıllar geçer; bir de bakarız ya yapayalnız kalmışız yada yanımızdaki ile ayrı dünyalardayız. Önce acırız kendimize; ilk gençlik yıllarımızda pek çok sandığımız ama bir daha asla rastlayamadığımız gelir aklımıza.

Sonra tekrar tekrar gelir. Artık iyice anlarız ki hayatımızın en büyük aşk fırsatıydı o. Bizse sadece şimdi sırası değil diye boşvermiştik. Hatta düşünmemiştik bile. Zaten onun o olduğunu anlamamıştık ki. Yıllar sonra sık sık düşüneceğimizi, bir daha rastlayamayacağımız hiç biliyorduk. Çok var sanmıştık… Zaman, şartları ruh halimizin tam olduğunda uzanıp, birini alırdık nasıl olsa.

Sonra hayatın gerçekleriyle yüzleşiriz. Kıymetimizi bilmeyenlere, bazen pek de kıymet vermediklerimize dokunuruz. Ama ona hiç dokunmadığımızı hatırlarız. Aşkını ciddiye almadığımızı, aşkını yaşamadığımızı. Yıllarca unuttuğumuz halde her mutsuzluğumuzda, her hayal kırıklığımızda aklımıza gelir. Kendi kendimize “Neden?” deriz, “Neden hayatın başındayken daha tecrübeli biri bana fırsatların sonsuz olmadığını söylemedi ki?”

Evet, aşk bir fırsattır ve ilk gençlik yıllarında hemen herkesin kaçırdığı, bir veya birkaç fırsat vardır. Allah’tan yaş ilerledikçe fırsatı kaçırmamayı öğreniyoruz. Ne var ki çoğu kez yaşadığımız hayal kırıklıkları ve duygusal yıpranma anlarında kaçırdıklarımıza yanar dururuz. Gerçi yaşanmayan bu aşklar, adı üstünde yaşanmamıştır ve eğer yaşansaydı belki de onları şimdi hatırlamak bile istemezdik. Kim bilir?

Bakın Murathan MUNGAN, nasıl anlatıyor bir yazısında aşkın bir fırsat olduğunu: “Ya biz binde bir karşımıza çıkan dostluk, arkadaşlık, sevgililik fırsatlarını ne yapıyoruz? Aksam üstünün bir saatinde yorgun gövdemizi yaslayıp mırıl mırıl konuşabileceğimiz, omuzumuza dolanan bir kolun, başımızı yaslayabileceğimiz bir omuzun, belimizi kavrayan bir elin, uzun yollara dayanıklı aşkların sahibi karşımıza çıktığında tanıyabiliyor muyuz onu, değerini biliyor, biricikliğini, benzersizliğini anlayabiliyor muyuz?”

Neye benziyor biliyor musunuz? Hani vitrinde bir kazak görürsünüz, tam istediğiniz gibidir. Onu alacak paranızda vardır. Ancak yağmur yağıyordur. Şemsiyenizi kapatıp, mağazaya girmeye üşenirsiniz. Belki de şu anda yeni bir kazağa hiç ihtiyacınız yoktur. “Sonra bakarım” dersiniz. Gittiğinizde satılmıştır, kalmamıştır. Yağmurun dinmesini, yeni bir kazağa ihtiyaç duymanızı beklemez. Eğer zaman ayırıp, prova etme şansınız olsaydı belki de üzerinize uymayacaktı ama deneyemediğiniz için aklınızda hep iyi, en uygun olarak kalır gider.

“ Aşk bir fırsattır, ama kaçırmayın!” derken; çevrenizde hoşlandığınız, hayatınızın aşkı olabilecek insanların peşinde koşun, onlara ilginizi belli edin, sizi fark etmelerini sağlayın, demek istemiyorum. Bunu istiyorsanız yapın sizin bileceğiniz iş. Ancak daha önemlisi sizin peşinizden koşan, size yaklaşmaya çalışan, size değer verenlere de alıcı gözüyle bakın. Hele onların birinden aslında hoşlanıyor da şimdi sırası olmadığını düşünerek boşveriyor sanız, işte o zaman dikkat edin. Bir gün onu çok arayabilirsiniz, ama şehri çoktan terk etmiş olabilir.4544_85054228402_662153402_1896655_4409005_n

Reklamlar

One Comment

Yorum Yapın
  1. kadir / May 5 2011 11:19 am

    Çok güzel bir yazı. Farkedilebilecek değerlerden emin olmak ve onun üzerine adım atmak insana değer katan en önemli mutluluk olsa gerek….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: